Rozumíte financím?

Jakým způsobem jsou vypláceny dotace z programu Nová zelená úsporám?

dotace

Dotační program Nová zelená úsporám opět “frčí” na plné obrátky a žádosti jsou vyřizovány/schvalovány rychlostí blesku. Aktuálně je možné získat dotaci na řadu úsporných opatření, konkrétně máme na mysli například fotovoltaickou elektrárnu na střechu, dále také rekuperaci čili systém řízeného větrání nebo lze získat dotaci i na tepelné čerpadlo. A samozřejmě lze získat dotaci i na novostavbu jako takovou, u které lze získat dotaci až ve výši 450 tisíc korun. V souvislosti s výší dotace se nabízí otázka, jakým stylem jsou dotace z programu Nová zelená úsporám vypláceny?

Způsob vyplácení jako důležitý fakt

Pokud jste uvažovali o tom, že požádáte o dotaci z programu Nová zelená úsporám, pak jste se určitě ptali na to, jakým způsobem je dotace vyplácená. Dotace je vyplácená způsobem takzvané nárokové dotace. Ale co tato nároková dotace vlastně je?

Nároková dotace znamená následující – pokud si požádáte o dotaci a splníte zároveň podmínky, které splnit máte, dotaci získáte. Peníze se vám zablokují do okamžiku doručení žádosti. To je pozitivní zejména pro lidi, kteří v žádosti udělají například chybu. Mají totiž čas na její opravu, případně mají čas na doplnění dokumentů, které v žádosti chybí. 

Výše dotace se liší

Každé úsporné opatření má stanovenou hranici, přes kterou nelze jít. Například na novostavbu lze získat maximálně 450 tisíc korun, v případě fotovoltaické elektrárny mluvíme o dotaci v maximální výši 150 tisíc korun. 

Zároveň ale platí, že dotace z programu Nová zelená úsporám pokrývají maximálně padesát procent způsobilých nákladů. I to je však znatelná suma, která rozhodně potěší rodinný rozpočet. Ovšem POZOR – dotace z programu Nová zelená úsporám jsou jednorázové finanční prostředky. Nelze o ně žádat vícekrát, proto je dobré do žádosti zařadit vícero úsporných opatření.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *