Rozumíte financím?

Rozdíl mezi překlenovacím úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření

Řešíte v současné chvíli nedostatek financí? Přitom byste si chtěli pořídit nové bydlení, osamostatnit se a založit rodinu? Nebo byste si rádi zrekonstruovali svůj stávající byteček, neboť má váš nábytek toho už hodně za sebou a vy toužíte bydlet moderně, v lepších podmínkách? Jenže, kde na to vzít? Hypotéku nebo spotřebitelský úvěr stavíte jako poslední možnou variantu? Sice máte stavební spoření, ale do konce spoření vám ještě pár let zbývá, takže nemáte dostatečně naspořeno? To však nevadí! V rámci stavebního spoření lze požádat o úvěr ze stavebního spoření nebo o překlenovací úvěr. Co to znamená? Která varianta je pro vás výhodnější?

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření slouží k financování bydlení. Vypůjčené peníze můžete, a v podstatě musíte, využít k účelům souvisejícím s pořízením nemovitosti, modernizací a rekonstrukcí. Na tomto úvěru je výhodné to, že při podepsání smlouvy o stavebním spoření znáte úrokovou sazbu. Kolik financí můžete v rámci tohoto úvěru čerpat? Pro lepší pochopení uvádíme příklad. Jestliže jste si při sjednání stavebního spoření stanovili cílovou částku 300 000 Kč a prozatím jste naspořili 140 000 Kč, pak vám banka poskytne úvěr ve výši 160 000 Kč. Částka, kterou si můžete půjčit je tedy rozdíl mezi cílovou sumou a částkou, kterou máte na svém účtu stavebního spoření. V případě, že budete mít zájem požádat o úvěr ze stavebního spoření, musíte spořit minimálně 2 roky a naspořená částka musí činit 40 % – 45 % cílové částky. Např. ČMSS poskytuje úvěr bez zajištění až 500 000 Kč a klient může kdykoli předčasně úvěr splatit bez jakékoli sankce.

Překlenovací úvěr

Pokud nesplňujete podmínky pro úvěr ze stavebního spoření, pak můžete využít překlenovací úvěr. Pakliže nemáte finanční prostředky na financování bydlení a nebyl by vám přiznám úvěr ze stavebního spoření, pak pro vás může být překlenovací úvěr výhodným řešením. V tomto případě je úroková sazba již od 3,14 % ročně. A právě u tohoto úvěru je výhodné to, že si úrokovou sazbu ovlivňujete sami. A to v závislosti na tom, za jak dlouho se zavážete překlenovací úvěr splatit. Vypůjčit je možné částku až do výše cílové částky stavebního spoření, takže více, než v případě úvěru ze stavebního spoření. Částku můžete čerpat zálohově, jednorázově nebo průběžně. ČMSS opět nabízí úvěr bez zajištění až 500 000 korun. Zaplacené úroky je možné odepsat od daňového základu pro výpočet daně z příjmů.

Který úvěr je výhodný právě pro vás, nelze zcela poradit. Je to individuální. Jestliže splňujete podmínky pro úvěr ze stavebního spoření, výhodnější je tato varianta, neboť úroková sazba je nižší. Zde však můžete požádat pouze o omezenou částku. U překlenovacího úvěru lze vypůjčit částku až do výše cílové částky, kterou spoříte, ale úroková sazba je vyšší.

Zdroj ilustrační fotografie: cmss.cz

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *