Rozumíte financím?

Stavební spoření: změny 2013

Ministerstvo financí připravuje řadu změn ve stavebním spoření, ale i přesto je o něj v České republice velký zájem. Chystá se otevření trhu po banky, které však může přinést na trhu velké zemětřesení. V dnešním článku se podíváme, jak se má stavební spoření změnit a jaké to bude mít pro klienty důsledky.

I pesto, že se Ministerstvo financí chystá udělat ve stavebním spoření výrazné změny, čeští klienti mají o tento produkt neustále zájem. Ministerstvo financí provádělo průzkum, podle kterého si v prvním čtvrtletí roku 2012 uzavřelo smlouvy na 116 tisíc nových klientů, což je o 20 tisíc více než ve stejnou dobu v předchozím roce. Spousta lidí si zakládá stavební spoření zejména kvůli tomu, že si chce v budoucnosti pořídit nový dům či byt, a tak bude chtít čerpat úvěr ze stavebního spoření.

Co vás čeká za změny?

V roce 2014 by mělo být stavební spoření účelové, a tak byste mohli státní příspěvek využít pouze na účely spojené s bydlením. Kvůli této změně budou mít nejen spořitelny, ale také klienti větší administrativní zátěž. Ale na druhou stranu se Ministerstvo financí domnívá, že tento produkt by měl být spojen výhradně s bydlením. Je však tato změna nezbytná? Z průzkumu vyplývá, že spousta lidí, která si zakládá stavební spoření, stejně využívá k financování bydlení.

Ministerstvo financí se rozhodlo umožnit klientům stavebních spořitelen převést si peníze ze stavebního spoření po ukončení lhůty do třetího pilíře důchodového systému. Ale na penzijní spoření se musí převést celá naspořená částka, ne jen její část, což je velká nevýhoda. U využití peněz „na bydlení“ jsou účelově zaměřené pouze státní příspěvky.

Banky a jejich vstup na trh se stavebním spořením

V roce 2015 by mělo dojít k otevření trhu se stavebním spořením pro banky. Hlavním cílem je, aby se zvýšila na trhu konkurence, a tím i stabilita stavebního spoření jako takového. Ale zástupci stavebních spořitelen tento názor odmítají, protože si myslí, že by tím časem stavební spoření zaniklo úplně.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *