Rozumíte financím?

Úroky u hypotéky fixujte alespoň na pět let

Rok 2013 byl pro finanční oblast velmi významný. Úrokové sazby hypoték u několika bank klesly na historické minimum a prolomily tříprocentní hranici. Vyplatí se tedy fixovat hypotéku na delší období. V současné době odborníci doporučují fixaci hypotéky na tři či pět let, což vychází nejvýhodnější. V dnešním článku se na fixační období u hypoték podíváme podrobněji.

Než se ale rozhodnete zafixovat úrokovou sazbu na určité období, nejprve zvažte finanční možnosti rodiny. Je potřeba prolnout do plánu také vaše potřeby a očekávání. Během fixačního období totiž nemůžete se zastavenou nemovitostí hýbat. Je proto potřeba zvolit délku fixačního období s rozvahou.

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Využívá se na financování vlastního bydlení. Z peněz, které vám banka v rámci hypotéky poskytne, můžete financovat nákup nemovitosti, její rekonstrukci, nebo výstavbu. Jiné potřeby mají mladé páry, které plánují v budoucnosti děti, a tedy v budoucnosti potřebují větší bydlení. Pro mladé páry odborníci doporučují fixační období po dobu tří let. Kdežto rodina, která si pořizuje definitivní bydlení, ve kterém chce zůstat, je ideální fixace po dobu pěti let.

Rekonstrukce i výstavba nemovitosti

Spousta lidí chce mít dnes bydlení podle vlastních představ. Na moderní bydlení jsou kladeny vysoké nároky. Někdo raději rekonstruuje svou současnou nemovitosti k obrazu svému, někdo raději investuje do výstavby nové nemovitosti, kterou navrhne architekt. Při rekonstrukci i výstavbě si sami můžete navrhnout kuchyň, obývací pokoj, dětské pokoje a také ložnici, ve které nesmí chybět postel a kvalitní matrac. Vždy je důležité, abyste peníze investovali do kvalitního bydlení, se kterým budete vy spokojeni.

Nejvýhodnější fixace je na pět let

Nejvýhodněji vychází fixační období na pět let. Je to také nejoblíbenější varianta mnoha klientů bank. Jelikož je úroková sazba hypoték nízká, odborníci doporučují zafixovat si ji po dobu pěti let. U některých bank jsou dokonce zajímavé úrokové sazby na dobu deseti a více let, což ale odborníci nedoporučují.

Některé banky nabízí svým klientům variabilní úrokovou sazbu, kterou můžete znát také jako plovoucí úrokovou sazbu. Tato sazba se mění denně, týdně, měsíčně či ročně a záleží na tržní úrokové sazbě PRIBOR, kterou stanovuje Česká národní banka. Ale tento typ úrokové sazby odborníci klientům nedoporučují.

Bydlete konečně ve svém. Investujte do svého bydlení, kupte si lacné matrace, vysněnou obývací stěnu a nechte si vybudovat také pracovnu, po které už dlouho toužíte. Budete-li mít dům podle svých představ, budete se v něm cítit opravdu dobře.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *