Rozumíte financím?

Vybíráme pozemek

Rádi byste konečně našli svůj vysněný pozemek, na němž byste postavili rodinný domek nebo stylovou chalupu? Hledáte vyhovující pozemek, ale nemáte s nákupem žádné zkušenosti? A protože víte, že pozemky jsou celkem náročnou investicí, nechcete udělat chybu při volbě a všech právních záležitostech? Pak se zajímejte nejen o charakter pozemku, ale také případná věcná břemena, která by vám nákup i následný prodej mohla značně zkomplikovat, případně vás v užívání i omezovat.

pozemky

Druhy pozemku a parcely

Díky přehlednému webovému portálu GeoPas můžete sledovat veškeré rozložení druhů pozemků v katastru nemovitostí a detailu každé parcely. Obecně dělíme pozemky na zemědělské pozemky, tady patří hlavně orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a též trvalé travní porosty. Dále jsou evidovány vodní plochy a lesní pozemky. Nabízí se ještě ostatní plochy a zastavěné plochy a nádvoří, což jsou zastavěné plochy, vodní dála či zbořeniště. Patří sem ale též bazény, drobné stavby, vjezdy a zatravněné plochy či okrasné záhony. O pozemku toho ale zjistíte mnohem více. Například kdo je vlastník, jaká je výměra pozemku, jeho využití a případná práva a omezení vlastnického práva, což mohou být třeba exekuce, věcná břemena a zástavní právo. To je velmi důležité vědět před samotným nákupem, abyste byli obeznámeni s omezeními a neměli tak v budoucnu jakákoliv nemilá překvapení.

Pozemek pro výstavbu

Pokud se rozhodujete, kde začít stavět, odpovězte si na základní otázky. S nimi snadněji vyfiltrujete vhodné pozemky pro vaši budoucí životní etapu. Jak velký pozemek hledáte? Bude vám stačit osm set metrů čtverečních nebo byste raději velkorysý prostor bez sousedů? Máte dostatek finančních prostředků na úpravu pozemku ve svahu či snad raději zvolíte rovinatý pozemek bez nákladných úprav? Toužíte po samotě  nebo vyhledáváte sousedy, společnost, dobrou občanskou vybavenost a obchody? To vše vám pomůže se správně rozhodnout.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *