Rozumíte financím?

Nejen na zateplení a výměnu oken. Nová zelená úsporám přispívá na řadu dalšího

Už nějaký ten pátek můžeme těžit z dotačního programu Nová zelená úsporám, který nás podporuje v ekologickém životě. S jeho pomocí můžeme získat dotace na pořízení úsporných opatření, jež sníží energetickou náročnost rodinného příbytku. Oproti prvním verzím programu se však nyní jeho podmínky či způsob podpory trochu liší. V porovnání s jeho předchůdci se nyní bavíme o daleko velkorysejším pomocníkovi, který ušetří rodinnou kasu.

dotace na výměnu okenPři posledních změnách došlo ke zvýšení jednotkové dotace. Mluvíme o základní částce, ze které se vypočítává následná dotace. Najednou tak lze získat nemalý finanční příspěvek v podobě dotace na zateplení nebo dotace na výměnu oken. Tedy, nejen na tato opatření lze obnos od státu dostat.

Fotovoltaika, novostavba, tepelné čerpadlo

Stát v současné době rozděluje několik desítek miliard korun, které lze získat nejen v případě, pokud zateplujete nebo vyměňujete okna. Škála opatření, které se finančně rozhodl podpořit je dnes daleko širší než před lety.

Kupříkladu se podporuje stavba nebo nákup domu či bytu s nízkou energetickou náročností nebo investování do fotovoltaické elektrárny, díky které budete moct využívat sluneční energii ve svůj prospěch. Pomůže i s koupí tepelného čerpadla, které může být nahrazením neekologického kotle. 

Nová zelená úsporám zahrnuje i příspěvky na stínící techniku, která poslouží ke snížení tepelné zátěže místnosti. Podporuje se také řízené větrání s rekuperací nebo zelené střechy, jež člověku umožní pěstovat rostliny nebo stromy na plochých střechách domu.

Nejdříve ze své kapsy

Rozhodli jste se do nějakého z úsporných opatření přece jenom investovat? Pak žádost podejte až ve chvíli, kdy bude nainstalováno. Dotace se totiž zásadně vyplácí až zpětně čili nejdříve je musíte zafinancovat ze své vlastní kapsy.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *