Rozumíte financím?

Auto v podnikání a výdaje, které si uplatníte

Stali jste se podnikatelem? Neobejdete se ve své práci bez automobilu? V takovém případě budete uvažovat, zda koupit firemní automobil, nebo používat k podnikatelským účelům svůj osobní automobil. Každý podnikatel má právo používat vozidlo, zařadit ho do svého obchodního majetku a zároveň uplatňovat výdaje, které jsou spojené s provozem automobilu. V dnešním článku se na tyto výdaje podíváme podrobněji.

Firemní vozidlo

Nejběžnější formou je, že automobil zařadíte do obchodního majetku společnosti. Pořídíte si tak firemní automobil, například Volkswagen Golf. Jelikož bude automobil majetkem společnosti, je možné uplatnit veškeré výdaje, které se na provoz tohoto vozidla vztahují. Do účetnictví zahrnete odpisy, pohonné hmoty, pojištění či servis. Jestliže se v podnikání bez automobilu neobejdete, je zařazení vozidla do obchodního majetku tou nejlepší volbou.

Osobní auto a podnikání

Další možností je, že budete v podnikání používat osobní vozidlo. Ano, i tato varianta je možná. Osobní automobil v podnikání využijí jen fyzické osoby, které budou vést účetnictví spojené s vozidlem trochu jinak. Uplatní si výdaje na pohonné hmoty, které využil pouze k podnikatelským účelům. Nesmíte si uplatnit pohonné hmoty, které jste využili k osobním účelům. Dále musíte platit silniční daň, jejíž sazby jsou upraveny v daňovém zákoníku. Jestliže koupíte levné pneu či cokoliv, co je na automobil potřebné, uplatníte si v nákladech.

V neposlední řadě se vám nabízí možnost uplatnění výdajů paušálně. U firemního vozidla si uplatníte až 5 000 Kč měsíčně a u soukromého automobilu v podnikání až 4 000 Kč měsíčně. Uplatníte si zde dále odpisy, servis a pojištění. Paušál je možné používat pouze na tři vozidla měsíčně.

Leasing na auto

Jestliže jste na nákup auta neměli dostatek vlastních finančních prostředků, můžete jako podnikatel využít auto leasing. Zde si uplatňujete výdaje na pohonné hmoty, servis, opravy a pojištění. A místo odpisů do účetnictví zahrnete daňový výdaj, což je nájemné automobilu.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *