Rozumíte financím?

Bojíte se zlodějů? Spíše si dejte pozor na zaměstnance!

Pod lampou je největší tma – a velkou hrozbou zaměstnavatelů jsou sami zaměstnanci. Krádeže bývají organizované, nahodilé i spontánní, zpravidla je však téměř vždy páchají pracovníci znalí interních procesů. Nekrade se přitom pouze zboží, v ohrožení jsou také data. Právě jejich bezpečnost mnozí zaměstnavatelé velmi podceňují a sami zaměstnanci si často nejsou vědomi, že páchají trestný čin.

co je to IdM

Data mohou být velmi cennou komoditou

Proč by vám měli zaměstnanci krást data? Všechny digitální informace pochopitelně zájem nebudí, nicméně některé jsou cennější než ostatní. K těm důležitým až „klíčovým“ patří databáze klientských informací, technické listy, vývojové postupy, zdrojové kódy apod. Některá data (např. fotografie produktů) mohou být dokonce chráněna autorským právem. K obvyklým důvodům krádeže dat patří akcelerace vlastního podnikání (zaměstnanec založí konkurenční firmu a využije data bývalého zaměstnavatele) nebo prodej informací konkurenci. Výše škody bývá nezanedbatelná, mnohdy dokonce likvidační.

Klíčové je správné nastavení přístupových práv

Aby ke krádežím dat nedocházelo, je nezbytné nastavit přístupová práva tak, aby se běžní uživatelé dostali pouze k datům, které nezbytné potřebují při výkonu zaměstnání. V menší firmě o několika zaměstnancích není správa přístupů náročná – problém nastává v momentě, kdy administrátor spravuje desítky až stovky uživatelských účtů.

CzechIdM

Proces je naštěstí možné automatizovat a minimalizovat riziko, že pracovník IT např. zapomene odstranit přístup bývalého zaměstnance nebo změnit kompetence kolegy, který byl přeřazen na jiné oddělení. Problematikou se zabývá identity management neboli IdM.

O tom, co je to IdM a jaké jsou jeho největší výhody, se dočtete na stránkách blog.bcvsolutions.eu – blogu českého vývojáře identity manageru CzechIdM.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *