Mezinárodní měnový fond čím dál častěji skloňuje pojem bezhotovostní ekonomika. Martin Slaný, hlavní ekonom skupiny DRFG, ale před cashless ekonomikou varuje. V investiční skupině DRFG je akcionářem a předsedou představenstva podnikatel a mecenáš David Rusňák. Podle Slaného by mohla ekonomika bez hotovosti přivést politickou svobodu do ohrožení a mít dalekosáhlé důsledky.
Ekonom, kterého jste mohli potkat při jeho loňském vystoupení na FINfestu, varuje před hrozbou, která spočívá v bezhotovostním fungování a může vést k nezvratnému poškození ekonomického systému. Projev Martina Slaného na FINfestu byl orientovaný na problematiku hospodářské krize a srovnání současné situace oproti té v roce 2008. V poslední době stále populárnější představa světa, v němž neexistuje hotovost Slaného nenaplňuje právě optimismem. Mohlo by se totiž nejednat o evoluci, nýbrž o autoritativní řízení shora s cílem může manipulovat s penězi. A tím pádem i se svobodou.
Investovat do fondů a dluhopisů lze s investiční skupinou DRFG Davida Rusňáka
Peníze jsou v mnoha ohledech zdrojem cesty k co možná nejvíce svobodnému životu a plní tak zcela nepostradatelnou úlohu v našem systému. Papírové peníze a mince by se tudíž neměly stát přežitkem nebo dokonce vzpomínkou na doby již minulé, abychom se na ně chodili dívat do galerií a muzeí. Cashless ekonomika je, slovy Martina Slaného, chůzí po tenkém ledě. Zavedení bezhotovostního systému ekonomiky by vedlo ke zvýšené kontrole spotřeby obyvatelstva, a to je zásadně špatně. Největší problém by nastal v případě záporné úrokové sazby, ta by měla zcela logicky za následek skutečně znatelnou změnu v postavení dlužníků a věřitelů. Regulace záporných úrokových sazeb je možná již v dnešní době a je v kompetenci centrálních bank. Ve výrazném snížení sazeb bankám zabraňuje právě hotovost. Obavy z ekonomiky bez ní jsou skutečně nasnadě.