Rozumíte financím?

Svobodu by mohla ohrozit bezhotovostní ekonomika, domnívá se ekonom DRFG Martin Slaný

Mezinárodní měnový fond čím dál častěji skloňuje pojem bezhotovostní ekonomika. Martin Slaný, hlavní ekonom skupiny DRFG, ale před cashless ekonomikou varuje. V investiční skupině DRFG je akcionářem a předsedou představenstva podnikatel a mecenáš David Rusňák. Podle Slaného by mohla ekonomika bez hotovosti přivést politickou svobodu do ohrožení a mít dalekosáhlé důsledky.

Ekonom, kterého jste mohli potkat při jeho loňském vystoupení na FINfestu, varuje před hrozbou, která spočívá v bezhotovostním fungování a může vést k nezvratnému poškození ekonomického systému. Projev Martina Slaného na FINfestu byl orientovaný na problematiku hospodářské krize a srovnání současné situace oproti té v roce 2008.  V poslední době stále populárnější představa světa, v němž neexistuje hotovost Slaného nenaplňuje právě optimismem. Mohlo by se totiž nejednat o evoluci, nýbrž o autoritativní řízení shora s cílem může manipulovat s penězi. A tím pádem i se svobodou.

Investovat do fondů a dluhopisů lze s investiční skupinou DRFG Davida Rusňáka

Peníze jsou v mnoha ohledech zdrojem cesty k co možná nejvíce svobodnému životu a plní tak zcela nepostradatelnou úlohu v našem systému. Papírové peníze a mince by se tudíž neměly stát přežitkem nebo dokonce vzpomínkou na doby již minulé, abychom se na ně chodili dívat do galerií a muzeí. Cashless ekonomika je, slovy Martina Slaného, chůzí po tenkém ledě. Zavedení bezhotovostního systému ekonomiky by vedlo ke zvýšené kontrole spotřeby obyvatelstva, a to je zásadně špatně.  Největší problém by nastal v případě záporné úrokové sazby, ta by měla zcela logicky za následek skutečně znatelnou změnu v postavení dlužníků a věřitelů. Regulace záporných úrokových sazeb je možná již v dnešní době a je v kompetenci centrálních bank. Ve výrazném snížení sazeb bankám zabraňuje právě hotovost. Obavy z ekonomiky bez ní jsou skutečně nasnadě.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *